shortcut
Mayfield Jr./Sr. High School

Jon Peterson

Superintendent

27 School Street

Mayfield, NY 12117

518.661.8222

 

Jr/Sr High School

518.661.8222

 

Elementary School

518.661.8222

leaf bullet Scholarships and awards received by the Class of 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

June 23, 2018

Valedictorian................................................................................................. Katelyn Frisch
Salutatorian........................................................................................... Katelyn Hanington
Honor Guard.................Sierra Luck, Kristen Camino, Sydney Sheldon, Hannah Ambrosino, Thomas Annstrong Ill,Alis Hart, Adam Colby, Thomas Gates, Anna King, William Hewitt, Camiyn Meca, John Fancher, Arianna Lanzi, Juliana Buyce, Lauiyn Pianelli, Taylor Spencer, Nicholas Angelo, Jr., Sydney Benton, Nicholas Leigh, Kaylee Hampton, Drew Snyder, Ethan Gallup, Brenna VanNostrand, Matthew Decker, Rebecca Battisti
Highest Average for a Sequence in Art...............................................................Sierra Luck
Highest Average for a Sequence in Business.................................................Thomas Gates
Highest Average for a Career Education Sequence............................................. Anna King
Bannertown 50 Plus Club Senior Citizens Award...........................................Nicholas Leigh
NYS Academic Excellence Awards.Katelyn Frisch, Thomas Armstrong III & Thomas Gates
Mayfield Historical Society Award................................................................. Kristen Camino
Mayfield Central School Distinguished Athlete Award..... Sydney Sheldon & Thonlas Gates
Aileen Hayes Memorial................................................................................... Thomas Gates
Robert J.Hoy Agency Business Award..............................................................Drew Snyder
Irene Asquith Memorial Fund Award...............................................................Katelyn Frisch
Fulton County Music Educators Award................................. Katelyn Hanington & Alis Hart
John Philip Sousa Band Award........................................................................Arianna Lanzi
Louis Armstrong Jazz..................................................................................... John Fancher
Most Improved Band Member.......................................................................Sydney Benton
Most Dedicated Band Member....................................................................Kaylee Hampton
Woody Hemian Jazz Award.......................................................................... William Hewitt
Patrick Gilmore Band Award................................................................................ Adam King
National Choral Award................................................................................... Jenna O'Hara
Outstanding Student in English...............................................................Katelyn Hanington
Outstanding Student in Mathematics ............................................................Katelyn Frisch
Outstanding Student inForeign Language......................................................Arianna Lanzi
Outstanding Student inScience...............................................................................Alis Hart
Outstanding Student inSocial Studies...................................................................Anna King
Lisa Queeney FIWCC Scholarship................................................................... Camiyn Meca
Mayfield Teachers Association Scholarship Awards........Katelyn Frisch, Katelyn Hanington
& Sierra Luck Allen Brown Memorial Scholarship...........................................Kristen Camino
Sylvia Kaulfuss Memorial..............................................................................Sydney Sheldon
Calvin and Marjorie Shaad MetnOrial Award.............................................. Kaylee Hampton
Mayfield Servicetnen's Club Award..............................................................Sydney Sheldon
Todd Rudolph MetnOrial Scholarship.................................................................... Anna King
DAR Good Citizen Award...................................................................................... Anna King
Triple C Award.........................................................................Kristen Camino & Anna King
Mayfield Central School Coach's Achievement Award........ Sydney Benton & John Fancher
Mayfield Unsung Hero Award......................................... Juliana Buyce & Kaylee Hampton
Mayfield Central School Pride & Perseverance Award..................................... Camiyn Meca
James leggjero Memorial Basketball Award....................................................Thomas Gates
President's Education Awards....... Hannah Ambrosino, Thomas Annstrong III, Adam Colby, John Fancher, Katelyn Frisch, Katelyn Hanington, William Hewitt, Anna King, Arianna Lanzi, & Sydney Sheldon
Fulton Montgomery Community College Foundation Scholarship...................Kendra Tesiero
Mayfield United Methodist Church................................................................Kaylee Hampton
New Yori< State Comptroller Achievement Award .......................................... Arianna Lanzi
Walter Boynton Memorial Scholarship................................................................Amber Baker
Great Sacandaga Lake Association Citizenship Award.......... ..................... Kaylee Hampton
Dougas W. Illsley Senior Achievement Award.................................................Sydney Benton
MayfieldSports Booster Club Scholarship..............................Sydney Benton & Emily Frasier
Mayfield Central School Scholar Athlete Award..................Thomas Gates & Sydney Sheldon
Glove Cities Rotary Kurt Kaiser Scholarship .................................Kristen Camino & Alis Hart
Kiwanis Club Todd and Darren Rudolph Memorial Award for Outstanding Service to School
and Community by Key Club Member...................................................................... Anna King
Sara B.Close Memorial Scholarship........................................................................Sierra Luck
Elizabeth Cady Stanton Women's Consortium Award.............................Brenna VanNostrand
American Red Cross Scholarship........Kaylee Hampton, Katelyn Hanington, & Arianna Lanzi
Niles Science Scholarship...........................................................................Hannah Ambrosino
BlueShield Scholars Award...............................................................................Kristen Camino
Deborah Town Memorial Award................................................................................Anna King
Broadalbin-Perth Lions Club Community Service Award..................................Sydney Sheldon
Mayfield Central Presbyterian Church Niles Scholarship Award..........................Katelyn Frisch
Lead By Example Recognition Award...................................................................Arianna Lanzi
William G. Sohl CSEA Local 818Scholarship..........................................................Emily Frasier
The Gary Trumbull Memorial Award.....................................................................Tyler Newkirk
Delta Kappa Gamma Honor Society for Women Educators Award........................Camiyn Meca
Boy Scout's Troop #53 Eagle Scout Recognition Award...Thomas Armstrong III & Matthew Spencer
E. Nonnan McGrattan Scholarship...............................................................Nicholas Angelo, Jr.
CASDA 2018 Scholars' Recognition Award............................ Sydney Benton & Katelyn Frisch
NYS AHPERD Capital Zone Education Leadership Award..... Thomas Gates & Sydney Sheldon
Roberta Knapp Testamentary Trust Scholarship................................................. Arianna Lanzi
Richie's Spirit Foundation Scholarship ...................................................................... Anna King
Kiwanis Club Award for Outstanding Service as a Key Club Lieutenant Governor............................................................................................................. Arianna Lanzi

CAREER &TECHNICAL CENTER AWARDS - awarded at theCTC Graduation Ceremony
Digital Multimedia Highest Average Award.................................................................Anna King
HFM BOCES Professional Student Award ..................................................................Anna King
Area Ill Skills USA Award....................................... ................................................... Anna King
Environmental Conservation Highest Average Award............................................ Riley Mykel
New V'lsions Health Careers Academic Excellence Award................................Sydney Sheldon

A special thank you to the above individuals and organizations who have kindly donated these scholarships and awards.